Sunday, 1 September 2013

Eat your heart out Jamie

I see Jamie has gone and done it again, brought out another cookbook. It's called Save With Jamie, it's about making cheap quick healthy meals, which he says average £1.32 per person. I have to say Jamie, you are wide off the mark with cheapness, you would get a three course, gut busting, slap up meal for that amount if you parked your bum at my table.
How about a platefull of this Jamie. A three day stew, and not a dead animal in sight. Potatoes, runner beans, and courgettes from the garden. A handfull of frozen broad beans, half a tin of baked beans in tomato sauce, a handfull of frozen quorn pieces (special offer), and a packet of sauce mix thrown in. Any old sauce mix will do, one that you have had lying around for ages is fine.  I have made enough for two more big meals, or could have it for lunch, or it freezes well for another time.
In an interview taken from Yahoo News, Jamie said: "We're not trying to make the cheapest food on the planet, because that's boiling beans and rice, and that's not particularly nice. And I don't think that's where Britain is." What's wrong with boiling beans and rice, Mr Oliver, because that is exactly what a lot of Britains are doing. What do you mean, 'not particularly nice', what a load of old codswallop. Give me a good serving of beans and rice any day rather than your fancy, mucked about, arty farty little pile of food which barely covers half the plate.

My meals are very cheap at the moment because I am using home grown veg, but come to my house in the winter and I will still be serving up dinners for a lot less than your £1.32. Lot's of love, Meanqueen. Your Superscrimper, tight as a ducks arse, pennypinching, cheap and cheerful pensioner.
Toodle pip.

20 comments:

  1. I completely agree - rice and beans can be very good with the addition of a few herbs and spices!

    ReplyDelete
  2. Ha - you tell 'im!!

    Ann in Canada

    ReplyDelete
  3. he has done a lot for folk though making them realize that processed food is expensive. I like him and I love the look of your stew.

    Gill

    ReplyDelete
  4. A strange subject for a book written by somebody with £150 million.

    ReplyDelete
  5. I did smile, I live on 3 day stews, because my DH is set in his meat and veg ways. At least he eats 5 veg instead of just 2!

    ReplyDelete
  6. Hi, I agree £1.32 (that would be a whopping £5.28 for us all) is very generous. I budget for about a £1 pp for everything but it often comes to less...and we eat well for that. Our cupboards are well stocked with pulses, beans and rice, they are our staple and very easy to make taste delicious as he well knows. I like him because he's done a lot to get people cooking again and thinking about the kind of things they put in their body, but his new book isn't going to appeal to people who do real frugal cooking. It's probably more for the middle squeezed I would say. But good luck to him. (Your dinner looks lovely btw)

    ReplyDelete
  7. I also eat three+ day stews, but at the moment mine cost almost £0.00 because all the ingedients are from the garden !
    I added some gravey granules and a stock cube (already in the cupboard) and make some dumplings - just basically flour/oil/water -
    so £0.00 divided by 3 = £0.00 !! don't come cheaper than that !

    ReplyDelete
  8. I love rice and beans! I have actually never figured out how much a meal cost me on a regular basis but I'm sure I can't beat your meals Ilona because we do eat meat and fish several times a week. I'm sure that Jamie Oliver's meals included meat or fish and maybe that's why they are more expensive than what you can do. It's hard to keep the prices down if you add those items to your meals.

    ReplyDelete
  9. I'm going to open my mouth here - okay, exercise my fingers - without checking any facts but I am sure we could all eat very well indeed for a long time just for the price of his book!

    ReplyDelete
  10. I am so in agreement with you!

    He has no idea really, although I think he's heart may be in the right place (or he's after a knighthood?).

    Sft x

    ReplyDelete
  11. we are a family off 8 and eat for far less then that pp per meal

    ReplyDelete
  12. Eating the garden is indeed cheap and delicious.
    Love from Mum
    xx

    ReplyDelete
  13. Sock it to him!! We're eating from the allotment at the moment, veg a plenty.
    Twiggy

    ReplyDelete
  14. On average I spend around £1 pp a day on food, never mind a meal. Some weeks it takes some juggling and fancy footwork. I love a challenge. Right now I am in credit as I am picking more from the garden than we can eat and process and the surplus is being sold at work. Yes I could give it away but I really do not see why I should.

    ReplyDelete
  15. With you on this Ilona. I can make dinners for 6 of us for a lot less than £1.31 a portion. Using reduced price items, supermarket's own savers brand and searching out when ingredients are on offer cuts right down on price. Yesterday's dinner was quorn chicken-stye pieces in a white wine and mushroom sauce with rice (worked out at 81p per portion) and today's was beef pasta bolognaise at 70p per portion with enough sauce left over to make a chilli later in the week.

    ReplyDelete
  16. They should give Meanqueen a TV program on budget meal making!! I`m sure a lot more folk would watch that. Up yours Jamie Oliver! Meanqueen rules, ok!!

    ReplyDelete
  17. Completely agree with you, Ilona. My meals are nutrious, tasty and a lot less than that a portion. I also freeze any leftovers for future usage. I have looked at Mr Oliver's recipes and they use 'luxury' items and certainly not any general store cupboard items that a typical household would have. Mr Oliver seems out of touch with the normal working class person in our society and the financial restraints we are facing. We read constantly of households facing an 'heat or eat' challenge daily and mothers going without to ensure their children are fed. Having all the ingredients to make such meals he suggests are simply out of budget and a little patronising of him (out of touch) to suggest his meals are cheap. Being generous, I'm sure his hearts in the right place but I can't help feeling he's playing at a frugal approach when for many it's a daily battle. Your dins look fantastic, by the way, and I take inspiration from you, as do many, I am sure : )

    Louise

    ReplyDelete
  18. Like a lot of these arty farty chefs, they really have no idea about thrifty shopping.

    ReplyDelete
  19. £1.32 per meal is a big saving compared with £5 per ready meal. His book is out in time for christmas sales and should make him a few more £millions.
    Dave.

    ReplyDelete
  20. Hi ilona, its good that you are concentrating more on what the food costs than whether it tastes good...good on yer girl!
    Minnie, Montréal.

    ReplyDelete



Comment moderation is switched ON at the moment to block spammers. Your comment will be posted after I have checked it. Thank you.